

Прообразом поганної квартири послужила квартира №50 в будинку №10 по Б. Садовій вулиці в м Москва, де Булгаков жив у 1921 - 1924 рр. Вигаданий номер 302-біс - це зашифрований номер 10 будівлі-прототипу за формулою 10 = (3 + 2) х2. Крім того, фантастично великий номер (ні на одній з Садових вулиць в Москві не було і немає вдома з таким великим номером) повинен підкреслити нереальність того, що відбувається.Тепер у під'їзді булгаковської квартири відвідувачі залишають малюнки, написи та побажання: вони рівним строкатим шаром покривають стіни на всіх поверхах. Вважається, що кожне побажання, написане тут, буде виконано. Часто сюди заходять молодята і всі, хто мріє про кохання.
2. Будинок Майстра
Мансуровский пров., 9"- Ах, це був золотий вік, - блискаючи очима, шепотів оповідач, - зовсім окрема квартирка, і ще передня, і в ній раковина з водою, - чомусь особливо гордовито підкреслив він, - маленькі віконця над самим тротуарчиком проведеним від хвіртки. Навпаки, в чотирьох кроках, під парканом, бузок, липа і клен. Ах, ах, ах! Зимою я дуже рідко бачив у віконце чиї-небудь чорні ноги і чув хрускіт снігу під ними. І в грубці в мене вічно палав вогонь ! Але раптово наступила весна, і крізь каламутні скла побачив я спершу голі, а потім одягнуті в зелень кущі бузку ".
За спогадами сучасників, колись будинок належав артисту Малого театру С. Топленінову, у якого Михайло Опанасович часто бував у гостях і якому - одному з перших - прочитав свій роман. "Так це ти наш підвал описав?" - Здивувався господар. "Тс-с!" - Посміхнувся Булгаков і підніс до губ палець.
У це важко повірити, але всі роки при радянській владі цей скромний будиночок в самому центрі Москви залишався чиєюсь приватною власністю.
3. Вар'єте
Театр Вар'єте - вигаданий театр у романі "Майстер і Маргарита", з яким в архітектоніці твору пов'язани й уявний простір. У ранніх редакціях Т. В. називався "театр Кабаре".
Прототипом Вар'єте послужив Московський мюзик-хол, що існував у 1926 - 1936 рр. і що розташовувався неподалік від Поганної квартири за адресою: Б. Садова, 10. Нині тут знаходиться Московський театр сатири. А до 1926 р тут розміщувався цирк братів Нікітіних, причому будівля спеціально було побудовано для цього цирку в 1911 р за проектом архітектора Нилуса. Цирк Нікітіних згадується в "Собачому серці".
4. Будинок Грибоєдова
Будинок Грибоєдова - в романі "Майстер і Маргарита" - будівля, де поміщається очолюваний Михайлом Олександровичем Берліозом МАССОЛИТ, найбільша літературна організація.
У Д. Г. Булгаков зобразив так званий Будинок Герцена (Тверський бульвар, 25), де в 20-і роки розміщувався ряд літературних організацій: РАПП (Російська асоціація пролетарських письменників) і МАПП (Московська асоціація пролетарських письменників), за зразком яких і створений вигаданий МАССОЛИТ. Розшифровки цього скорочення в тексті "Майстра і Маргарити" немає, однак найбільш імовірним видається Майстри (або Майстерня) соціалістичної літератури, за аналогією з існуючим у 20-ті роки об'єднанням драматургів МАСТКОМДРАМ (Майстерня комуністичної драми).
5. Патріарші ставки
"Одного разу весною, в час небувало спекотного заходу, в Москві, на Патріарших ставках, з'явилися два громадянина". Це зовсім поруч з "поганною квартирою". Мова йде про ставках на Малій Бронній (за радянських часів вони називалися Піонерським ставком), а говорять "ставки" тому, що до кінця XIX століття їх було три і тяглися вони до Трьохпрудному провулку (він і зараз так називається).
Це тут накрив Берліоза трамвай, "повертаючи по новопрокладеній лінії з Єрмольська на Бронну, (...) і під грати Патріаршої алеї викинуло на бруковий укіс круглий темний предмет. Скотившись з цього укосу, він застрибав по бруківці Бронній. Це була відрізана голова Берліоза ".
Правда, в оповіданні є одна неточність: судячи з транспортним схемам 20-х років, ніяких трамвайних колій безпосередньо поряд з Патріаршими не було.
6. Будинок Драмлита
В кінці провулка «її увагу привернула розкішна громада восьмиповерхового, мабуть, щойно збудованого будинку. Маргарита пішла вниз і, приземлившись, побачила, що фасад будинку викладений чорним мармуром, що двері широкі, що за склом їх видніється кашкет з золотим галуном і гудзики швейцара і що над дверима золотом виведена напис: "Дом Драмлита" ».
... Будинок № 6 на вулиці Вахтангова НЕ восьмиповерховий, і фасад його не блищить чорним мармуром, але все ж саме ця будівля була побудована в 30-х роках для діячів мистецтва. Є, правда, й інший будинок - майже точна копія булгаковського. І фасад оброблений чорним полірованим каменем, і квартира 84, з якою Маргарита початку погром, розташована в восьмиповерховому його крилі, і навіть розташування інших квартир співпадає, і головне - це письменницький будинок.
Немає коментарів:
Дописати коментар